Jeżeli kiedykolwiek podczas oglądania „Titanica” zastanawiałeś się jak to jest płynąć tym transatlantykiem już teraz będziesz miał okazję! Wymogi? Bycie milionerem. Pomysł zbudowania repliki legendarnego statku wpadł do głowy Australijczykowi – Clive Palmer.

Replika Titanica

Titanic ma zostać zwodowany w 2016 roku i płynąć z Chin (Szanghaj) do Southampton (Wielka Brytania) następnie do Nowego Jorku (Stany Zjednoczone).

Miliarder zapewnia że standardy bezpieczeństwa będą na bardzo wysokim poziomie. A gdyby jednak coś zechciało nie iść zgodnie z planem to Titanic II jest wyposażony w 18 łodzi motorowych (na pokład wejdzie około 150 osób) oraz dwie tratwy (na które wejdźcie minimum 800 ludzi).

Klimatyzacja oraz wysokie standardy bezpieczeństwa są dodane, reszta ma być odwzorowana na pierwowzorze który zatonął w 1912 roku. Na pokładzie nie będzie internetu ani telewizji. Ludzie będą zmuszeni do noszenia strojów podobnych co w filmie katastroficznym Jamesa Cameroona. I podobnie jak w filmie zostaną również podzieleni na trzy klasy.

Zainteresowanie repliką Titanica jest ogromne

Na chwile obecną na rejs chce się zapisać wiele ponad 40 tysięcy ludzi a ceny za kajutę przekraczają już nawet milion dolarów. Replika wyprodukowana zostanie w Chinach, a pierwszy rejs odbędzie się prawdopodobnie na rocznicę zatonięcia oryginału. Palmer w 2012 roku zarejestrował firmę żeglugową „Blue Star Line” która delikatnie nawiązuje do armatora poprzedniego okrętu „White Star Line”.

W związku ze sceptycyzmem niektórych ludzi teraz sprecyzował, że kontrakt na budowę statku może być podpisany w najbliższych dniach ze stocznią CSC Jinling Shipyard. Tam powstały cztery masowce dla jego imperium. Budowa zacznie się jeszcze w tym roku.

Informacje o nowym Titanicu

„Nowy statek ma być hołdem dla załogi poprzednika – Ci ludzie wykonali pracę, która zmusza do szacunku w ponad 100 lat później i chcemy, by duch tego pozostawał przez następne sto lat” mówi Australijczyk.

Statek ma mieć 270 metrów długości i nośności. Ważyć będzie 65 ton. Kopia będzie miała 9 pokładów (890 luksusowych kabin). Na pokładzie przewidziano palarnie, salony odnowy biologicznej, restauracje, baseny a nawet bibliotekę. Wszystko w stylu oryginału. Jedną z nielicznych zmian ma być kasyno szersze o metr dla zachowania stabilności.

Wyposażenie repliki Titanica

„Statek będzie tak samo luksusowy jak poprzednik, ale oczywiście zostanie wyposażony w technologię XXI wieku i nowoczesne systemy nawigacji i bezpieczeństwa” wspomina Clive Palmer.

Modyfikacje dotyczą też samej budowy – silniki będą wysokoprężne a nie parowe, kadłub będzie spawany a nie nitowany. Dodana jest gruszka zmniejszająca opór fal. W miejscu gdzie trzymano węgiel będzie wystawa na temat Queensland – australijskiej prowincji w której urodził się Palmer.

Artykuł powstał m.in. na podstawie wywiadu, który ukazał się na stronie informacyjnej eglogow.pl.