Samoloty są najbezpieczniejszym środkiem transportu, ale kiedy jeden z nich się rozbija, trafia na pierwsze strony gazet, ponieważ liczba ofiar jest zazwyczaj bardzo wysoka. Czy zastanawialiście się kiedyś, co powoduje, że samoloty się rozbijają? Dzisiaj opowiemy Wam o 5 najczęstszych przyczynach katastrof lotniczych.
Błąd kontrolera ruchu lotniczego, lub innego personelu naziemnego
Piloci nie są jedynymi osobami, od których zależy lot samolotu, ale polegają oni również na informacjach dostarczanych przez personel naziemny, zwłaszcza kontrolerów ruchu lotniczego. Kiedy się mylą, może dojść do poważnych wypadków, zazwyczaj z powodu błędnych informacji podawanych przez osoby, które mają bardzo stresującą pracę i za mało odpoczywają. Jednym z przykładów jest wypadek z 1991 roku na lotnisku w Los Angeles, w którym kontroler ruchu lotniczego zezwolił na lądowanie dwóch samolotów na tym samym pasie startowym w tym samym czasie, powodując straszliwą kolizję. Śmierć poniosło 35 osób, ale 66 pasażerów przeżyło.
Zła pogoda
Nowoczesne samoloty są przystosowane do lądowanie przy złej pogodzie, ale nie są na nią odporne. Wypadki spowodowane złą pogodą stanowią 12% ogółu. Lot Delta 191 rozbił się w 1985 roku po tym, jak tuż przed lądowaniem wpadł w śnieżny wiatr. Samolot, który wymknął się spod kontroli, rozbił się o samochód i inne obiekty, a liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 137 osoby.
Problemy mechaniczne
Niewielkie usterki mechaniczne w samolocie mogą oznaczać różnicę między bezproblemowym lotem a poważnym wypadkiem. Często mamy do czynienia z wadliwymi częściami, nieudanymi naprawami, lub błędami konstrukcyjnymi producentów. W 1976 r. w samolocie Indian Airlines doszło do awarii silnika numer dwa. Pilot próbował wrócić na lotnisko, ale stracił panowanie nad samolotem i ten rozbił się, zabijając 95 osób. Innym przykładem jest awaria awionetki na lotnisku sportowym w Katowicach. W maszynie uszkodzony był silnik.
Błąd pilota
Ponad połowa wszystkich katastrof lotniczych jest spowodowana winą pilota, który albo podjął błędną decyzję o wykonaniu manewru, albo po prostu nie nadaje się do latania, czy to z powodu snu, choroby, alkoholu, czy braku przeszkolenia. Jednym z przykładów jest katastrofa lotu 447 linii Air France z Rio de Janeiro do Paryża, który wpadł do morza, ponieważ piloci nie utrzymali wysokości i prędkości odpowiedniej do warunków lotu, zabijając 228 osób.
Ataki terrorystyczne
Sabotaż, tj. złośliwa interwencja człowieka, zarówno wewnątrz samolotu, jak i na ziemi, stanowi 9% wypadków lotniczych. Do najsłynniejszych przypadków należą niewątpliwie ataki na Twin Towers w 2001 roku, w których zginęli wszyscy pasażerowie. Po doliczeniu osób, które straciły życie również na miejscu, łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła prawie 3 tys. osób.