Strach związany z lataniem samolotem może sprawić, że zadowolenie z właśnie odbywanych wakacji momentalnie zniknie.

Lęk może być uciążliwy do tego stopnia, że zniszczy dobry humor zarówno podczas lotu, jak i po jego skończeniu. W serwisie zwiedz.pl przeczytasz artkuł o przyczynach i symptomach strachu przed lataniem. Co zrobić, jeśli boimy się latania samolotem? I jak sobie z tym poradzić?

Jak przezwyciężyć lęk przed lataniem samolotem?

Przeglądanie danych statystycznych, które potwierdzają wysokie bezpieczeństwo pasażerów podczas podróży samolotem, wbrew pozorom może wcale nie uspokoić nerwów. Najbardziej skuteczną metodą jest ukształtowanie odpowiedniego nastawienia w czasie lotu i odciąganie swoich myśli od źródła strachu. Jak tego dokonać?

Postaraj się zająć swoje myśli

Osoby, które obawiają się podróży samolotem, cechuje tendencja do nadinterpretacji otoczenia. Oznacza to, że każdy dźwięk wydobywający się z maszyny czy też jej drgnięcie mogą traktować jako przyczynę potencjalnego zagrożenia.

Najskuteczniejszym sposobem przezwyciężenia irracjonalnego lęku przed katastrofą jest towarzystwo drugiej osoby, która nie boi się latania samolotem. Rozmowa z nią pomoże ochłonąć i odciągnąć myśli od niepokojących dźwięków maszyny. Jeśli zaś brakuje kogoś bliskiego na pokładzie, warto sięgnąć po ulubioną lekturę, zagłębić się w serialu albo spróbować „oszukać” swój umysł.

W tym celu wystarczy przenieść się myślami do miejsca, do którego właśnie się podróżuje i fantazjować o atrakcjach, jakie zobaczy się na lądzie (jak też o odpoczynku, domu, bliskich czy zwiedzaniu).

Kontroluj swój oddech

Zdenerwowanie wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości oddychania, stąd też ważna jest obserwacja swojego zachowania. Jeśli oddech znacznie się przyspieszy, należy zaczerpnąć kilka głębokich wdechów oraz wydechów, a następnie postarać się rozluźnić mięśnie szczęki, ramion i twarzy. Dzięki temu zredukuje się napięcie klatki piersiowej, a myśli skoncentrują się na prawidłowym oddychaniu.

Poinformuj załogę samolotu

Jeszcze przed rozpoczęciem lotu warto poinformować stewardessę o tym, że odczuwa się strach przed lataniem. Dzięki świadomości, że załoga samolotu wie o osobie obawiającej się latania, podróżnik zyska poczucie bezpieczeństwa, a także zwiększoną uważność personelu na pokładzie.

Zaopatrz się w leki na uspokojenie

W przypadku, kiedy latanie samolotem wiąże się z ogromnym strachem i paraliżującym stresem, warto zaopatrzyć się w leki na uspokojenie przed lotem. Do najpowszechniejszych należą tabletki uspokajające Labofarm oraz Valerin. Jeśli lęk nasila się naprawdę mocno, należy umówić się na konsultację z lekarzem, który może przepisać silne leki na uspokojenie.

Podsumowanie artykułu o strachu przed lataniem samolotem

Co ciekawe, na całym świecie (w tym w Polsce) odbywają się kursy skierowane do osób, które obawiają się latania samolotem. W trakcie zajęć pasażerowie zdobywają informacje na temat działania samolotu oraz sposobów radzenia sobie ze stresem podczas podróżowania nim.

Zajęcia psychoterapeutyczne pozwalają na pokonanie strachu przed samolotami przez rozmowę z innymi osobami, które również bały się latać, ale uporały się z lękiem. Niektóre kursy oferują także praktyczne zajęcia, na których tłumaczy się kolejne fazy lotu podczas niedalekich podróży.